2024 Extra
Egy év rádiócsend után újra felcsendül a rádió. Minden más a szokásos.
Egy év rádiócsend után újra felcsendül a rádió. Minden más a szokásos.
A hangtechnika nem működik megint, legalább 4 nekifutás volt ehhez az adáshoz, ez az utolsó. Most már nagyjából hivatalos, hogy ez a probléma sose oldódott meg. Béla hamarosan Brüsszelbe költözik, ez volt az utolsó adás Magyarországról. Beszélünk azért a folytatásról is, persze.
Beszélgetünk egy kicsit Suhajda Szilárdról, túrázásról és Emma Kelty-ről akire számos régi hallgatónk még biztosan emlékezik.
Esett az eső és azt hittétek hogy elmarad? Nem maradt el, sőt, a Tripodcast terepjárójának menő kihajtható ponyvája alól adtunk. Lesznek-e AI jogászok, Béla kóstolómenüt főzött, Gábor ügyész lesz, Brüsszel.
Gábornál igazi házkutatás volt. Na jó, jogilag nem igazi, de ugye ez is már csak a keleteurópai jogértelmezés sajátossága: nincs papír, nincs sírás. De ami volt: 10 rendőr, sok stressz. Ami nem volt: sok drog a padláson.
Bocs hogy nem töltöttem fel időben, most itt van.
Jók-e a közgazdasági elméletek és mi történik amikor nem? Homogenizálódik-e a társadalom, és jó lenne-e ha homogenizálódna? Mindenki angolul fog beszélni? Béla szerint a földrajzot sose fogja legyőzni a gazdaság, a többi tényezőt jó eséllyel igen - de lassan. Nem biztos hogy ez jó is. A húsvéti locsolás egy szörnyű hagyomány.
Béla részt vett egy nagy és kicsit titkos civil gyűlésen a jövőbeni élelmiszer-rendszer szabályozásról. Az is érdekes volt, de inkább arról beszéltünk, hogy mi Magyarország megítélése Brüsszel különböző bugyraiban mostanában (spoiler: trollnak tart mindenki). Gábor új túra-célpontot talált és oszt meg, menjetek Ti is.
Olivaolaj kóstoláson volt Gábor, nem tudja megmondani vakon hogy melyik a finomabb. Béla Brüsszelbe költözik nyáron. Igen, ez azt jelenti, hogy hamarosan vége.
Gábor kalandjai egy harmadrangú kínai reptéren (értsd: csak 10x nagyobb mint Ferihegy). Thaiföld unalmas (nem meglepetés). Gábort nem frusztrálja a III. világháború perspektívája, Bélát igen. Reméljük nem derül ki kinek volt igaza.
A boncmester blogja elég erős kontent, talán korhatáros is. Igazságügyi orvostani intézet, vízihullák viselkedése és működése részletesen. Végül persze egy kis AI tartalom is becsúszik mert hát 2023 van, illetve az akkumulátorgyárak környezeti hatásában is elmélyednénk, ha értenénk hozzá.
Mire alkalmasak a nagy nyelvi modellek? Béla több dologra is elkezdte használni, Gábor komplexebb feladatoknál inkább csalódott volt az eredményekkel. Mi várható a következő években? EU, háború, klíma stb.
Milyen vizsgáztatni a Corvinus Egyetemen (vagy máshol)? A hallgatók félnek, nem tanulnak, de még mindig ez a leghatékonyabb módja annak, hogy kiderüljön, értenek-e valamit. A ChatGPT kapcsán megbeszéljük, hogy milyen AI asszisztenst szeretnénk. Akár fizetnénk is egy ilyenért :-)
Ez egy elég asszociatív adás, van benne Elon Musk, Fúziós Energia és megújulók, Netflix, hobbi stb stb. Konkért téma nincs, de a lendület az oké.
Mikor omlik össze egy társadalom? Összeomlik egyáltalán? Mit is jelent ez a szó, mi kell ahhoz hogy megtörténjen és meg fog-e történni Magyarországon? Gábor szerint talán, Béla szerint nem.
Gábor a békéltető testület előtt járt és kibékült. Beszámoló és jogilag szakmaiatlan elemzés. HR praktikák és a szép programkód tulajdonságai.
Békéltető testület, közös képviselő, engedetlen fecskék.
Enyhe télre számítunk a La Nina jelenség miatt. A dán kormány babokról szóló dalokat szponzorál, Gábor könnyű járműveket szeretne mindenhol.
Mik a jelenlegi válság mozgatói Meadows szerint? Erőforráshatékonysági problémák vannak a strukturális problémák mélyén. Másrészt szép tanulási görbék mentén fejlődnek a zöld technológiák ami ad némi reményt.
Interjú egy orosz katonai szakértővel, mit gondolnak ők a haza védelméről? Hogy működik a kelet-európai társadalom haza vs állam szempontból? Hogy áll a hábor? És hogy áll Gábor kalandja a békéltető testülettel?
Van ez a szép libertárius elmélet, hogy a hagyományos államok bénák, és akár terület nélkül is létre lehetne hozni egyet az interneten. Lennének előnyei, de azért vannak megválaszolatlan kérdések persze. Kövesse mindenki a Heti Feledy hírlevelet a Partizánon, mert érdemes.
Tüzifa rendelés apró részletkérdései, békéltető testület. Hogyan változtassuk meg a világot? Mi lenne a leghatékonyabb módja hogy személyesen hozzájáruljak a - mihez is? Gábor katonai technológiai startupja.
Mi az hogy összeomlik valami? Az egészségügy például összeomlott már? Az energiapiac? A Római Birodalom? Ökológiai és történelmi példák. Közben némi politika, vége lesz-e a nemzetállamnak (összeomlás?) és vajon mit gondolhat Orbán Viktor igazából a nemzetről?
Az új amerikai klímatörvény valós és komoly előrelépés, globálisan is érdemi kibocsátáscsökkentést eredményezhet. Erről beszélünk, meg aszályról, meg úgy általában környezetpolitikáról. Az idei természeti katasztrófák végre fordulatot hozhatnak klíma ügyben? Béla óvatosan optimista.
Gábor e-rollere a stúdióban. Mit tud, milyen érzés, jó-e, milyen gyors, milyen a support - minden. A chipgyártás nehéz ügy, lehet hogy emiatt lesz 3. világháború? Van aki szerint igen. Miért kullog technológiában hátul Európa és lesz-e változás ebben? Kirúgtak két meteorológust mert nem jött be egy előrejelzés. Nem jött be? Mit jelentenek ezek a százalékok? Lehet hinni az államnak ezek után? (Nem.)
Béla öregesen rácsodálkozik az inflációra (minden drágább lett!!!!). Mi a kultúra, illetve van-e olyan? Mire számítunk, mi lesz az Ukrán háború vége? Gábor pesszimistább, Béla optimistább, de az időtávot nem sikerül tisztázni.
Rég volt adás, alig emlékszem miről volt szó benne. A rendezettségről, és annak információelméleti megközelítéséről biztos, zöld dió likőrről szintén. A többi legyen meglepetés :-)
11 éves a rádió. Szabadtéri adás vendégekkel a szokott helyen. Kicsit fújt a szél, voltak szélcsengők is, meg különös emberek. Egy kis erőforrásválság, egy kis közösségfejlesztés. Szerénykedés a sütivel.
Rövid bejelentőadás és egy kis kapcsolódó: lesz rádió szülinap a szokott helyen jövő héten. Gábor hamis római szobrot venne, ha valakinek van eladó, írjon.
Mi volt a legboldogabb kor? Mitől marad fenn egy kultúra/város aztán miért tűnik el? Mi a régészet haszna? Hogyan csinálhatjuk ásás nélkül? Mit tudunk megtanulni ilyen kevés leletből? És még sok más érdekes, belsős infó a régészetről egy régésztől: Mátétól.
A neolitikus emberek jókat ettek, volt helyük, néha sokáig éltek és nem volt egy csomó problémájuk. Kicsit rámelegítünk a jövőheti régészes témára. Megbeszéljük a kenyérsütés magasabb szféráit, módjait és a majdnem egymilliós sütők titkait.
Ellentmondásos? Annál érdekesebb. Hó végére kiürülő bankszámlák és újsütetű érdeklődés az olajfestmények iránt. Mindezek egyszerre jelennek meg Gábor komplex életében.
A világ legunalmasabb startup ötlete: közös képviseletre fejleszteni egy rendes IT megoldást, amitől az megérős és gördülékeny lesz. Egyébként a közös képviselők közismerten nem csinálnak semmit. Milyen a jó kertészet, pékműhely, fenntartható bármi? Szép a kicsi? Béla talán meglepő, de kifejti hogy a méretgazdaságosság a közgazdaságtan vastörvényei közé tartozik és nincs alóla menekvés.
Parázs vita a fenti kérdésről, mi van ha veszélyesek az állatok az ő természetes élőhelyükön? És ha ráadásul védett is? Béla beleáll. Egyébként az egész adás az új keverő debütálása is, hiba nélkül. Hála mindenkinek aki.
Utoljára a régi keverőpultról. Azt hittük majd most kampányolni kell hogy adakozzatok, erre másfél nap alatt összedobtátok. Kicsit erről van szó, kicsit mindenről, kicsit Ukrajnáról. Utoljára használjuk a Behringert, most bezzeg nem volt gond a beállítással.
Mi az a reprezentatív felmérés és mit reprezentál? Miért pont azt? Lehetne másként csinálni? Milyen közösségi médiát használnak a mai gyerekek és miért ellenzik a szüleik hogy kitöltsenek egy kérdőívet? Miért utasít el valaki egy választ? Nem tudjuk. Gábor küzd a vakondokkal továbbra is.
Klasszikus kávéházi adás, elég laza tematikus fókusszal. Pihenős, kissé kiábrándult politikai elemző vonallal annak aki nem bír élni nélküle.
Büszkék-e magukra a magyarok? Egyáltalán mit jelent ez? Hol a legjobb élni és mit jelent az identitásunk számára a választás eredménye? Örülnek a progresszívek titokban az egykulcsos adónak? EGy kis Portugália és az OECD better life index-e kiegészítésképp.
Persze, Ukrajnával kezdünk. Talán a remény jele, hogy a hosszabb távú kérdések, és az újjáépítés merül fel most már. Mi lesz a következő krízis? Egész beleszoktunk a világ felfordulásába. És választások Magyarországon. Vokskabin kérdőív, esélylatolgatás, szavazzunk-e a Kétfarkú kutyapártra?
Japán tea kóstoló, a világ egyik legjobb szakácsiskolája, fake news terjesztő orosz (?) accountok. Interkulturális adás.
Még mindig ukrán válság, talán kicsit kevésbé idegesen. Az államok, a kapitalizmus, a dezinfó és a posztmodern osztálykülönbségek. Ukrán és észt zene.
Mi másról beszélnénk, mint az orosz-ukrán háborúról? Mekkora az esélye egy nukleáris csapásnak, mi itt a perspektíva Európa számára, lesz-e valaha EU tag Ukrajna (nem)? A végén minimál gasztró.
A Dűne és az Alapítvány filmes feldolgozása elég különböző filozófiával működött, az Alapítványnál végül megijedtek a feladattól. Gábor alaposan utánanézett a COVID eredetének, és arra jutott, hogy talán a laborból kiszökött elmélet lehet igaz - Béla kételkedik. Béla szakácskönyv szerzőként mutatkozik be a nagyközönség előtt.
Múlt héten meglátogattuk a svábhegyi Konkoly Thege Miklós csillagvizsgálót. 4 órát töltöttünk ott, csillagképektől nyílt halmazokig minden félét láttunk. Vezetőnk egy fiatal csillagász volt, az egész élmény egészen zseniális, nyúlüregek nyúlürege.
Mit kezdjünk egy öreg kacsával (ha halott)? Próbáljuk ki a vörösboros kakas receptjét rajta. Ez csak egy példa a témákból, de kb visszaadja a szokásos hangulatot.
Gábornak megtetszik az Extinction Rebellion. Béla nem bízik a magyar ellenzékben.
Korábbi vendégünk, Kurt úr tér vissza, tulajdonképpen ott folytatjuk ahol abbahagytuk: kriptográfia. Ezúttal digitális pénzek, elosztott konszenzus rendszerek és némi elmélkedés arról, hogy ez jó-e nekünk.
Mi a fene az a baloldali konzervatív? Hogyan kell kinyitni egy Funky Forest smoothie-t? Véletlenül elfelejtettük feltölteni ezt az adást, pedig múltheti.
Gábor elmenekült Lisszabonból a hedonizmus jegyében. (Béla ezt nem érti pontosan.) Kiváncsiság, boldogság stb. Lesz sok vendég, azokat is teaseljük.
Jól körülhatárolható téma nélkül, bár próbálkozás azért van.
Béla megtalálta Visegrádon amit nem keresett, a mindent alulmúló dupla presszót. Beszélünk még az oltások és oltásellenesség helyzetéről kicsit, hogyan álljunk azokhoz akik így gondolkodnak? Próbálunk civilizáltak lenni.
Új, kísérleti helyszínen az adás, az internet egy kicsit kérdőjeles, de itt most hallgatható az egész adás. Strassz együttes a fő téma, a többire nem emlékszem.
Gombapresszó világkongresszus kerekasztalbeszélgetés. Résztvevők: Vendéglő a Világ Végén, Spagetti Lakóautó, Gombapresszó, moderátor: Pohly Ferenc Ferenc (Meti Heteor, Csúnya Rossz Majom).
Bárki beleszólhat, és meg is teszi, végre mi válaszolunk.
Bárki odajöhet és beleszólhat, első forduló.
Hogyan emlékezünk, hallunk, szaglunk, táncolunk - talán senki se tudja, mi se, de megbeszéljük.
Gyorselemzés arról, hogy tényleg olyan szörnyű-e. (igen) Van-e ennek bármi köze a klímaváltozáshoz? Annyi van, hogy a jelenség valamennyire hasonló. Újra felmerül a kérés, hogy van-e értelme világpolitikával foglalkozni.
Érint minket a klímaváltozás? Mármint nem olyan globális felelősség izé értelemben, hanem igaziból, személyesen, és mikortól. Gábor kissé megcsömörlött kérdésözöne Bélához az IPCC AR6 hatására.
Jó kérdés, hogy megéri-e és milyen mértékig ha egy rendező, edző, tanár, erőszakos a siker, illetve a kiemelkedő siker érdekében. Meddig fér bele, és lehet-e erre igent mondani valójában? Boldogságot mélyen érintő kérdés.
Rövid bejelentkezés. Lesz Gombapresszó fesztivál, mi is ott leszünk. Médiafogyasztás, az év első paradicsoma és ultrakonzervatív filozófia, azaz ami nem régi az szar = Lindy.
Nem így indult, de az adás nagy része arról szól, hogy mit kezdjünk a demokrácia-nemzetállam-globalizáció szerelmi háromszöggel. Érdekes, lezárhatatlan vita. És persze két kérdés az, hogy mit szeretnénk és mi lesz. Megbeszéljük ezen kívül a szórakoztató Vésztői Köztársaság történetét 1944-ből. Megszépültek az emlékek.
Ez már az adás? Állítólag lesz valami nagy ufó leleplező tanulmány a Pentagontól jövő hónapban. Meglátjuk. Próbálunk készülni rá. Közben készülünk az előválasztásra is, és belekeveredünk egy kis médiaelméleti és tudománykritikai körbe is. Tulajdonképpen egész érdekes adás, zenét is elfelejtettünk betenni majdnem a végéig.
Feladtuk a lemez és a Patreon vonalat, nem sikerült olyan szintig belelkesedni a pénzre, hogy lépéseket tegyünk érte. Megbeszéljük a helyi élelmiszer vs minőség kérdést, mármint megkarcoljuk a témát. Megyünk repülni végül, Béla beadja a derekát.
Általában, kulturális kérdésekben pedig szinte mindig (illetve soha). Gábort kicsit sokkolja ez a tétel, de ugye ha egyetértenénk benne, az már eleve gyanús lenne. A múltheti adás elveszett, ezzel kell beérni.
Talán nem ebben a sorrendben. Gábor follow-up-ol az oltás vs állam ügyben, nekiesünk eldönteni a bakelit-projekt sorsát és váratlan nehézségekbe ütközünk, Béla meghallgatott egy New York Times podcastot az algoritmusokról és a társadalomról (Rabbit Hole) és nagyon érdekesnek találta.
Gábor utánanézett a Szputnyiknak, bár ne tette volna. A szlovákok szerettek volna utánanézni, de nem sikerült nekik. Cinizmus, ködösítés, posztkommunista tempó és egy egyébként jó koncepciójú vakcina találkozása. Hogy mi az eredmény? Nem tudjuk.
Van ez az ötlet, hogy indítunk egy kampányt rádiós bakelitlemez készítésre. Közben persze az is kiderül, hogy milyen civil szervezetnek érdemes adományozni + egy kis paradicsomtermesztés.
Bió az mit jelent? Meg kéne nézni közelebbről. Átverés az FSC erdőgazdálkodás? A fairtrade? Ez végül egy eléggé szerteágazó témának bizonyult, fért bele egy kis e-színház is, minimális Szájer József, ezúttal kimaradt a járványelemzés, talán mindenki örömére.
Mennyi ideig tart egy űrséta és hogyan kell csinálni? Kiderül hogy a NASA szakemberei már unják. A Golf áramlat viszont lehet hogy gyengül, talán le is áll. Ha így van, az a klímaváltozás eddigi következményeinél sokkal gyorsabb és jelentősebb hatással lesz az életünkre.
Bélát a dolog léte is mélyen megdöbbenti. Kezedbe mernél venni egy mágnest, ami képes lehet 1100kg felemelésére, noha csak akkora mint az öklöd? Nem jött divatba a férfiszoknya, 5 évvel ezelőtt fogadtunk adásban, hogy hogy lesz ez.
Landolt a Marson a Perseverence, kiderült hogy egy kriptikus üzenet volt az ejtőernyőbe rejtve - megfejtettük persze. Mézkóstolás 3. Megbeszéljük Byung-Chul Han Kiégés társadalma című könyvét, kis Polányi Károllyal megtámasztva, társadalom-elmélész adás, izgalmas.
Szerda reggeli laza indítás delfinekkel, búvárokkal, minden féle mással, aztán ráfordulunk a nagy mézkóstolás következő epizódjára, ezúttal komoly tudományos alapokon.
Kaptunk 14 üveg mézet egy hallgatótól. Ez akár elég is lehetne, nagyon ígéretes, próbálunk felkészülni egy szisztematikus kóstolásra. Gábor megnézett egy finn dokumentumfilmet a szaunákról és a férfilélekről. Újabb koronavírusdal, kortárs zene. Írjatok rólunk pozitívakat az Apple Podcasts-ban!
Posztapokaliptikus helyzetben hogyan tudunk kommunikálni? Ha nincs mobil és internet, akkor elosztott mesh hálózatokon például, amiknek tulajdonképpen már most is ezer okuk lenne arra hogy elterjedjenek. De miért nem teszik? Milyen fajták vannak?
Ezen kívül megbeszéljük még a közvélemény mibenlétét is, meg hogy milyen szerepet játszik a koronavírus kapcsán: érdekes politikai fejlemény az hogy van csaknem azonnali visszajelzés. Mi következik ebből?
Donald Trumpot befolyásolták az oroszok? Talán igen, szép elmélet, nem megyünk mélyre.